Przeglądasz teraz
Przepisy BHP
47 artykuł
Art. 229 KP, czyli kiedy niezbędna jest profilaktyka ochrony zdrowia?
Nieodłącznym elementem stosunku pracy są badania profilaktyczne w zakresie ochrony zdrowia — mówi o tym art. 229 KP. Przeczytaj poniższy tekst, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym się zajmuje Urząd Dozoru Technicznego? Jakie przepisy regulują działania UDT w zakresie dozoru?
Niewłaściwe obchodzenie się z maszynami w przemyśle może spowodować poważne zagrożenie. Sprawdzaniem stanu tego typu urządzeń zajmuje się UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Przeczytaj poniższy tekst, by poznać więcej informacji na ten temat.
BHP spawacza – środki bezpieczeństwa dla spawacza
W celu ochrony pracowników spawalniczych istnieją środki bezpieczeństwa, które muszą być przestrzegane, aby zapobiec wypadkom.
Nieprzestrzeganie tych środków naraża operatorów na niepotrzebne ryzyko, które może prowadzić do poważnych wypadków, w tym oparzeń, toksycznych oparów i innych.
Poniżej przedstawiono środki bezpieczeństwa niezbędne do przeprowadzenia spawania w najbezpieczniejszy sposób.
Wypadki przy pracy oraz chorobowe, czyli art. 237 KP
Niestety, wypadki są nieodłącznym elementem podczas pracy. Występują one m.in. w firmach budowlanych, ale mogą zdarzyć się także w biurze czy sklepie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź znajduje się w art. 237 KP.
Kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę BHP? Przepisy BHP
Kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę BHP? Gdy firma zatrudnia więcej niż 100 pracowników, jest to obowiązek, w innej sytuacji – dobra wola pracodawcy. Sprawdź, jak działa służba BHP i kto może do niej należeć.
Art. 210 KP, czyli kiedy pracownik może odmówić wykonania powierzonych mu poleceń?
W zależności od zagrożenia zatrudniony ma prawo zaprzestać pracy lub oddalić się od stanowiska, by nie narażać się na zagrożenie. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy tekst.
Art. 232 KP — kiedy pracodawca musi zapewnić swojej kadrze posiłki i napoje?
W myśl art. 232 KP pracodawca jest zobligowany do zapewnienia zatrudnionym pracownikom odpowiednich środków. Rozumie się przez to między innymi regularne dostarczanie posiłków oraz napojów.
Ergonomia pracy przy komputerze – biurko, krzesło, monitor, klawiatura. Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze
BHP i ergonomia pracy przy komputerze powinny zmieniać się wraz z postępem. W praktyce regulacje prawne nie zawsze uwzględniają wszystkie osiągnięcia nauki i technologii. Sprawdź aktualne zalecenia ekspertów w zakresie organizacji stanowiska pracy z komputerem!
Ile trwa szkolenie BHP dla praktykantów? Szkolenie BHP wstępne i okresowe
Ile trwa szkolenie BHP dla praktykantów? Kurs BHP zajmuje co najmniej 5 godzin lekcyjnych: 3 godziny szkolenia ogólnego oraz 2 godziny szkolenia stanowiskowego. Sprawdź, zasady przeprowadzania kursu BHP.
Stres w pracy – przyczyny, objawy i skutki stresu. Poznaj sposoby zarządzania stresem i metody radzenia sobie z nim
Stres w pracy jest naturalnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy poziom stresu jest zbyt wysoki. Niesie to negatywne skutki zarówno dla zdrowia pracownika, jak i wydajności firmy. Sprawdź, jak pokonać stres w pracy!
Służby BHP w zakładzie pracy. Obowiązki pracodawcy i pracowników w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy
Do zadań pracodawcy należy zapewnienie odpowiednich warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W dużych firmach przeprowadzenie szkolenia przez osobę spoza zakładu pracy jednak nie wystarczy. Konieczne jest także utworzenie służby BHP. Miłej lektury!
Art. 207 KP – o czym mówi ten artykuł Kodeksu pracy?
Pracodawca jest zobligowany do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy realizowanej przez zatrudnionych na terenie zakładu. Więcej informacji na temat znajduje się w art. 207 KP.
Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem? Normy dźwigania ładunku
Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem? Maksymalne normy to 350 kg (wózki dwukołowe) i 450 kg (wózki trzykołowe i więcej). Sprawdź aktualnie obowiązujące dopuszczalne normy dotyczące transportu ręcznego.
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia – co zawiera? Kto powinien zapoznać się z przepisami?
Bezpieczeństwo żywności oznacza, iż dany produkt spożywczy nie wyrządzi konsumentowi szkody, pod warunkiem że zostanie prawidłowo przygotowany. Co zawiera ustawa o bezpieczeństwa żywności i żywienia? Sprawdź, co warto wiedzieć o przepisach!
Ile godzin można spędzać przed komputerem – BHP a praca przy komputerze
Ile godzin można spędzać przed komputerem? BHP wymaga, aby po każdej godzinie pracy pracownik miał prawo do przerwy lub zmiany pracy na mniej obciążającą wzrok. Sprawdź, jak powinna wyglądać praca przy komputerze.
Regulamin pracy i wynagradzania pracowników. Wytyczne kodeksu pracy dla pracodawców z zakresu organizacji pracy
Każdy zakład ma wewnętrzne normy i procedury, które reguluje firmowy regulamin pracy. Ma on chronić i pracodawcę, i pracowników. Postanowienia takiego dokumentu muszą być zgodne z wyższym aktem prawnym, jakim jest kodeks pracy. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki stron stosunku pracy mogą znajdować się w regulaminie!
Czego dotyczy art. 226 KP? Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie oceny ryzyka zawodowego?
Zgodnie z art. 226 KP pracodawca jest zobowiązany do przygotowania sformalizowanej oceny ryzyka zawodowego. Co powinna ona obejmować? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.
Szkolenie BHP – ile trwa szkolenie BHP wstępne i okresowe?
Szkolenie BHP – ile trwa? Czas trwania szkolenia BHP zależy od jego rodzaju oraz stanowiska. Kurs powinien odbywać się w godzinach pracy. Sprawdź, ile trwa szkolenie wstępne, a ile okresowe w zależności od stanowiska pracy.
Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy? Obowiązki pracodawcy i pracowników
Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy? Przede wszystkim pracodawca, jednak odpowiedzialność ponoszą też osoby kierujące pracownikami i sami pracownicy. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie pracownik.
Szkolenie BHP nauczycieli – co ile lat trzeba odbyć szkolenie okresowe BHP?
Szkolenie BHP nauczycieli – co ile lat? Zagrożenia na stanowisku pracy powodują, że nauczyciele powinni odbywać szkolenia BHP co 5 lat. Dotyczy to osób, które "pracują przy tablicy", a więc odpowiadają za swoich uczniów. Sprawdź, na czym polega szkolenie BHP dla nauczycieli.
Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?
Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie BHP? Kodeks pracy, przepisy wykonawcze i przepisy BHP dotyczące poszczególnych branż. Sprawdź, jakie obowiązki nakłada na pracodawcę ustawa.
Jakie zadania ma Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie prawa pracy oraz BHP? PIP jako element polityki społecznej państwa
Nowoczesne państwo dba nie tylko o wzrost przeciętnego wynagrodzenia w kraju, lecz także o stabilność zatrudnienia i przestrzegania kodeksu pracy. Wykonywaniem zadań z tego zakresu zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy. Poznaj więcej informacji na ten temat.
Czy pracodawca, który nie przestrzega przepisów BHP, podlega karze?
Pracodawca, który nie przestrzega przepisów BHP, podlega karze – grzywny, a nawet pozbawienia wolności. O konsekwencjach decydują okoliczności oraz skutki naruszenia zasad BHP. Sprawdź, jak kara grozi za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczestniczenie w szkoleniach BHP – regulacje prawne
Uczestniczenie w szkoleniach BHP przez pracownika jest bardzo precyzyjnie regulowane przez przepisy Kodeksu pracy. Bez odpowiednich szkoleń dana osoba nie może nawet podjąć pracy. Obowiązki dotyczące szkolenia są jednak także po stronie pracodawcy. Poznaj je!
Społeczna inspekcja pracy – jaki jest zakres obowiązków i kto wchodzi w jej skład?
Społeczna inspekcja pracy to organ, którego głównym celem jest sprawdzanie, czy w danej organizacji (przedsiębiorstwie) przestrzega się praw pracowniczych. W jaki sposób podmiot ten osiąga swoje cele? Sprawdź!
Art. 211 KP. Jakie prawa i obowiązki ma pracownik w świetle prawa pracy?
Niezależnie od rodzaju stanowiska, do ustawowych obowiązków zatrudnionego pracownika należy przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zagadnienie to zostało uregulowane w ramach art. 211 KP.
Jak zostać inspektorem BHP? Wykształcenie i zarobki inspektora
Jak zostać inspektorem BHP? Wystarczy tytuł technika, szkoła policealna albo wyższe wykształcenie. Przydatny będzie też staż pracy. Sprawdź, na czym polega praca inspektora BHP i na jakie zarobki może liczyć specjalista.
Wstępne badanie lekarskie do pracy. Badania profilaktyczne pracowników przez lekarzy medycyny pracy
Prawo wymaga, aby wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę posiadały ważne badanie lekarskie do pracy. Bez względu na rodzaj nawiązywanego stosunku pracy. Jakie są ich rodzaje, co warto wiedzieć o terminach i okolicznościach szczególnych? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Umowa zlecenie a szkolenie BHP – kto zapłaci za kurs i czy jest konieczny?
Umowa zlecenie a szkolenie BHP to zależność, która nie jest tak precyzyjnie określona w przepisach Kodeksu pracy, jak przy umowie o pracę. W wielu przypadkach przepisy wymagają jednak przejścia kursu przez zleceniobiorcę przed rozpoczęciem działania.
Choroba zawodowa pracownika – sprawdź, czym jest choroba zawodowa i narażenie zawodowe. Jakie obowiązki ma pracodawca?
Choroba zawodowa jest schorzeniem powodowanym przez działanie czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy. Sprawdź, jak zgłosić fakt powstania choroby zawodowej i kto zajmuje się rozpoznaniem choroby zawodowej u pracownika!
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP – jakie są? O czym powinien wiedzieć pracownik?
Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpiecznych i odpowiednich warunków pracy. Przestrzeganie przepisów ma na celu ochronę zdrowia i życia pracowników. Sprawdź, jak wyglądają obowiązki pracodawcy w zakresie BHP!
Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Do czego służą, jakie są rodzaje?
W miejscu pracy mogą wystąpić różnego rodzaju zagrożenia. Aby chronić przed nimi pracowników, stosuje się tzw. środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Za bezpieczeństwo podwładnych odpowiada pracodawca. Czym są środki ochrony i co się do nich zalicza? Sprawdź!
Czynniki uciążliwe w środowisku pracy – jakie czynniki niebezpieczne mogą występować w środowisku pracy? Poznaj zasady BHP!
Czynniki uciążliwe w miejscu pracy mogą być przyczyną złego samopoczucia pracownika lub jego nadmiernego zmęczenia. Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywa na pracodawcy. Sprawdź, jakie mogą być uciążliwe czynniki w środowisku pracy!
Skład zespołu powypadkowego – jakie ma obowiązki?
Skład zespołu powypadkowego powoływany jest zawsze po potwierdzeniu informacji o wypadku przy pracy. Musi się w nim znaleźć przedstawiciel pracodawcy i strony społecznej. Kiedy powołuje się taki zespół i kto może do niego należeć? Sprawdź!
Normy dźwigania – dopuszczalne obciążenia w transporcie ręcznym
Normy dźwigania określają dopuszczalne ciężary, jakie może przenosić pracownik. Wartości maksymalne są inne w zależności od płci i wieku, a także charakteru wykonywanej pracy. Sprawdź normy dźwigania obowiązujące dla twojego stanowiska pracy.
Ekwiwalent za odzież roboczą – ile wynosi? Kiedy jest przyznawany i dlaczego?
Ekwiwalent za odzież roboczą stanowi dodatek do pensji pracownika. Jego wartość ma pokryć koszty związane z utrzymaniem w czystości odzieży roboczej. Jak obliczyć ekwiwalent za odzież roboczą i komu przysługuje ten dodatek?
Ile zarabia inspektor BHP? Zarobki inspektora ds. BHP w 2023 roku
Ile zarabia inspektor BHP? W zależności od stażu pracy i kwalifikacji może to być nawet 8 000 złotych netto (B2B). Sprawdź, jak wyglądają zarobki specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wypadek w drodze do pracy i z pracy – kiedy pracownik jest chroniony poza zakładem?
Wypadek w drodze do pracy i z pracy to nagłe zdarzenie, do którego doszło w wyniku niekorzystnego zbiegu okoliczności. Trasa nie musi być najkrótszą możliwą, a nawet dopuszcza się sytuacje, w których jest przerwana. Kiedy można mówić o takim zdarzeniu?
Praca na wysokościach – BHP, obowiązki pracodawcy. Poznaj definicje w prawie i środki ochrony indywidualnej pracownika!
W tak wymagającej i ryzykownej dziedzinie, jak praca na wysokościach, BHP nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. Przepisy muszą być precyzyjne, a także egzekwowane. Jak wygląda rzeczywistość? Poznaj specyfikę stanowisk prac wysokościowych oraz wymagania BHP!
Szkolenie BHP – co ile lat? Jak długo jest ważne szkolenie BHP?
Szkolenie BHP – co ile lat? Częstotliwość przeprowadzania szkoleń zależy od stanowiska, na jakim pracuje pracownik. W zależności od warunków pracy może to być 1 rok lub 3 lata, a nawet 5 i 6 lat. Dowiedz się, ile ważne jest szkolenie BHP!
Art. 231 KP — jaka jest jego treść i do czego zobowiązuje on przedsiębiorcę?
W określonych sytuacjach (wskazuje je art. 231 KP) pracodawca powinien przenieść pracownika na inne stanowisko w zakładzie. Kiedy przeniesienie na inne stanowisko jest niezbędne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Ile można dźwigać – BHP a pracownicze normy przenoszenia ciężarów
Ile można dźwigać? BHP wskazuje normy dźwigania dla kobiet i mężczyzn oraz pracowników młodocianych w zależności od tego, czy jest to praca stała, czy dorywcza. Sprawdź, co na temat dźwigania mówi Kodeks Pracy.
Szkolenia wstępne BHP pracownika – na czym polegają? Czym różni się szkolenie BHP wstępne i okresowe?
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu przeprowadza się szkolenia wstępne BHP, instruktaż stanowiskowy oraz okresowe szkolenia BHP. Sprawdź, na czym polegają!
Państwowa Inspekcja Sanitarna – zadania inspekcji w zakresie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego i zdrowia publicznego
Sanepid jest kojarzony jako instytucja, która bada „od zaplecza” stan czystości w barach czy sklepach. W rzeczywistości jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje także szereg innych zadań. Przeczytaj nasz tekst, a poznasz więcej informacji na ten temat.
Art. 212 KP — odpowiedzialność kierującego zespołem za BHP
W firmach można spotkać między innymi brygadzistów, team leaderów, ale także menedżerów zmiany, dyrektorów itp. W świetle art. 212 KP muszą oni zadbać o to, by podwładni działali zgodnie z zasadami BHP.
Szkolenia BHP dla pracodawców – jak wyglądają, kto je przeprowadza? Najważniejsze informacje
Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że pracodawca musi znać przepisy o ochronie pracy, przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, Powinien on także odbywać okresowe szkolenia BHP. Jak wyglądają szkolenia BHP dla pracodawców? Sprawdź!
Czas pracy, liczba godzin według prawa pracy. Normy, systemy, wymiary czasu pracy w Kodeksie pracy
Znajomość przepisów regulujących czas pracy ma ogromne znaczenie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Praktyka pokazuje, że niestety obie strony stosunków pracy mają skłonność do nadużyć na tym polu. Poznaj kluczowe zapisy i przysługujące ci prawa!