Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem? Normy dźwigania ładunku

Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem? Maksymalne normy to 350 kg (wózki dwukołowe) i 450 kg (wózki trzykołowe i więcej). Sprawdź aktualnie obowiązujące dopuszczalne normy dotyczące transportu ręcznego.
przepisy bhp ile można ciągnąć paleciakiem

Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem? Wózek ręczny kołowy to sprzęt pomocniczy, dzięki któremu możliwe jest przewożenie ciężkich przedmiotów. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują na konieczność stosowania wózków elektrycznych, gdy ciężar ładunku przekracza 450 kg. Określają też dopuszczalne normy dźwigania ciężarów.

Ręczne prace transportowe – maksymalna masa ładunku

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (z dnia 14 marca 2000 r.) wymaga, aby pracodawca dążył do wyeliminowania ręcznych prac transportowych w zakładzie pracy. Jeśli nie jest to możliwe, transport ładunku na wózku powinien być możliwie najmniej uciążliwy dla zdrowia.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej mówi nie tylko o tym, ile można ciągnąć paleciakiem, ale także, ile można dźwigać (BHP). Zgodnie z tym, co mówią przepisy BHP, jest to maksymalnie:

  • 50 kg (praca dorywcza) lub 30 kg dla mężczyzn;
  • 20 kg (praca dorywcza) lub 12 kg dla kobiet.

Normy te zmieniają się w zależności od nawierzchni, nachyleniu terenu czy ilości osób biorących udział w transporcie ręcznym.

Ręczny wózek paletowy – ile kg może przemieszczać pracownik?

Zmiany rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące ręcznego przemieszczania przedmiotów wskazują, że w przypadku przemieszczania ładunku o wadze przekraczającej 450 kg, niezbędny jest elektryczny wózek do transportu ręcznego. Ciężar przewożony wózkiem paletowym nie może przekraczać 450 kg niezależnie od ilości osób, które go ciągną.

Co ważne, dopuszczalna masa ładunku (wraz z masą wózka ręcznego) nie powinna przekraczać 350 kg dla wózka dwukołowego oraz 450 kg dla wózka trzy i czterokołowego. Na terenie o nachyleniu większym niż 5% jest to kolejno 250 kg i 350 kg. Dodatkowo wózki kołowe muszą posiadać sprawne hamulce, a na terenie o nachyleniu większym niż 8% nie można przewozić ładunku na odległościach większych niż 200 m.

Zobacz także:  BHP spawacza - środki bezpieczeństwa dla spawacza

Dopuszczalna masa ładunku dla kobiet to:

  • 100 kg, gdy nachylenie terenu przekracza 5%, a wózek jest dwukołowy;
  • 140 kg, gdy nachylenie terenu przekracza 5%, a wózek jest trzy lub czterokołowy;
  • 140 kg, gdy nachylenie terenu nie przekracza 5%, a wózek jest dwukołowy.
  • 180 kg, gdy nachylenie terenu nie przekracza 5%, a wózek jest trzy lub czterokołowy.

Dopuszczalna masa ładunku dla mężczyzn to:

  • 250 kg, gdy nachylenie terenu przekracza 5%, a wózek jest dwukołowy;
  • 350 kg, gdy nachylenie terenu przekracza 5%, a wózek jest trzy lub czterokołowy;
  • 350 kg, gdy nachylenie terenu nie przekracza 5%, a wózek jest dwukołowy;
  • 450 kg, gdy nachylenie terenu nie przekracza 5%, a wózek jest trzy lub czterokołowy.

Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy wymagają od pracodawców podejmowania działań umożliwiających maksymalne ograniczenie transportu ręcznego na rzecz wózków elektrycznych. Jeśli jednak jest to niemożliwe, pracownik może wykorzystywać wózki kołowe zgodnie z dopuszczalnymi normami ciężaru przewożonego ładunku.

Paleciaki mogą być wykorzystywane do transportowania ciężarów, gdy masa tych przedmiotów nie przekracza 450 kg dla mężczyzn i 180 kg dla kobiet. Normy zmieniają się w zależności od czynników otoczenia takich jak rodzaj nawierzchni (płaska nawierzchnia, schody itp.) czy stopień nachylenia powierzchni.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia – co zawiera? Kto powinien zapoznać się z przepisami?

Następny artykuł
zagrożenie fizyczne

Zagrożenia fizyczne – uciążliwe i szkodliwe czynniki w środowisku pracy

Zobacz też