Uczestniczenie w szkoleniach BHP – regulacje prawne

Uczestniczenie w szkoleniach BHP przez pracownika jest bardzo precyzyjnie regulowane przez przepisy Kodeksu pracy. Bez odpowiednich szkoleń dana osoba nie może nawet podjąć pracy. Obowiązki dotyczące szkolenia są jednak także po stronie pracodawcy. Poznaj je!
uczestnicznenie w szkoleniu bhp

W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pracy. Jednym z widocznych efektów jest obowiązek uczestniczenia w szkoleniach BHP, jaki spoczywa na pracownikach. To pracodawca musi zorganizować szkolenie we własnym zakresie. Jakie jeszcze obowiązki mają obie strony i dlaczego przepis staje się polem do nadużyć?

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z portalfranczyza.pl

Uczestniczenie w szkoleniach BHP – kiedy jest obowiązkowe?

Szkolenia odbywające się w firmie lub zlecone przez przedsiębiorstwo to jeden ze sposobów na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Żadne przepisy prawa pracy nie nakładają jednak na pracownika obowiązku uczestniczenia w takich szkoleniach, jeśli sam nie zgodził się na nie przy podpisywaniu umowy o pracę. Nieco inaczej wygląda sprawa z przepisami bezpieczeństwa i uczestniczeniem w szkoleniach BHP, które jest obowiązkowe. 

Dlaczego szkolenie BHP jest tak istotne?

Przed przystąpieniem do pracy przyszły pracownik powinien przejść odpowiednie przeszkolenia. Część z nich ma na celu wprowadzenie w zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa, jednak to szkolenie z BHP jest obowiązkowe. Dotyczy ono zarówno ogólnych zasad bezpieczeństwa, jak i szczegółowych, które będą potrzebne do bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Uczestniczenie w szkoleniach BHP przed przystąpieniem do zadań jest niezbędne do tego, żeby pracownik w ogóle został dopuszczony do pracy.

Czy uczestniczenie w szkoleniach BHP jest jednorazowe?

Szkolenia BHP mają charakter okresowy i muszą być powtarzane. Wraz z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko lub wprowadzeniem nowych technologii do firmy, mogą być też potrzebne kolejne kursy. Niezależnie od tego, czego będą dotyczyły, uczestniczenie w szkoleniach BHP jest dla pracownika obowiązkowe. 

Zobacz także:  Szkolenia BHP dla pracodawców – jak wyglądają, kto je przeprowadza? Najważniejsze informacje

Uczestniczenie w szkoleniach BHP a czas pracy

Wszystkie koszty związane z organizacją szkolenia ponosi pracodawca i to on jest organizatorem zajęć. Decyduje nie tylko o zakresie szkolenia, lecz także o jego długości i dacie. Jednak niezależnie od tego, jak długo trwa szkolenie, ten okres jest traktowany jako czas pracy. Pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, a zatem wszystkie wymagania związane z podjęciem zatrudnienia zostaną spełnione. Za uczestniczenie w szkoleniach BHP powinno być naliczone wynagrodzenie według obowiązującej w umowie stawiki godzinowej.

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach BHP bywa wykorzystywany przez pracodawców do naginania przepisów i na bazie tego obowiązku pracownicy zmuszani są do odbywania szkoleń z innych dziedzin, a nawet realizowania innych obowiązków. Tymczasem bezpieczeństwo pracownika na stanowisku przyniesie korzyści obu stronom, dlatego warto podchodzić do tego przepisu z rozsądkiem.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czynniki niebezpieczenie

Czynniki niebezpieczne występujące w środowisku pracy

Następny artykuł
pracodawca ktory nie przestrzega przepisów bhp podlega karze

Czy pracodawca, który nie przestrzega przepisów BHP, podlega karze?

Zobacz też