Leszek
27 artykuł
Zagrożenia chemiczne na stanowisku pracy – rodzaje zagrożenia i występowanie
Zagrożenia chemiczne to jedne z najbardziej niebezpiecznych czynników szkodliwych dla pracownika. Często nie sposób ich dostrzec, a schorzenia wywołują dopiero po pewnym czasie. Co to za czynniki i w jaki sposób można się przed nimi uchronić?
Zagrożenia mechaniczne występujące w środowisku pracy
Zagrożenia mechaniczne to grupa czynników, które mogą prowadzić do bezpośredniego uszkodzenia ciała. Z reguły ich przyczyną jest działanie maszyn i pojazdów. W zależności od warunków i intensywności mogą zagrażać w różnym stopniu.
Czym jest ocena ryzyka zawodowego oraz jak ją określić?
Ocena ryzyka zawodowego określa prawdopodobieństwo, z jakim mogą wystąpić zdarzenia, które powodują niekorzystne skutki u pracowników związanych z zagrożeniami zawodowymi. Jest to temat bardzo obszerny, dlatego, jeżeli chcesz poznać szczegóły, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Znaki przeciwpożarowe. Jakie są najczęściej stosowane znaki bezpieczeństwa PPOŻ? Oznakowanie ewakuacyjne PPOŻ a normy ISO
Znaki przeciwpożarowe czasem określane są także jako tzw. znaki ewakuacyjne PPOŻ. Na co dzień nie zwracamy na niej uwagi. Tymczasem, pełnią one ważną rolę podczas pożaru. Jakie wyróżnia się piktogramy przeciwpożarowe? Przeczytaj tekst, by poznać odpowiedź.
Art. 232 KP — kiedy pracodawca musi zapewnić swojej kadrze posiłki i napoje?
W myśl art. 232 KP pracodawca jest zobligowany do zapewnienia zatrudnionym pracownikom odpowiednich środków. Rozumie się przez to między innymi regularne dostarczanie posiłków oraz napojów.
Ergonomia pracy przy komputerze – biurko, krzesło, monitor, klawiatura. Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze
BHP i ergonomia pracy przy komputerze powinny zmieniać się wraz z postępem. W praktyce regulacje prawne nie zawsze uwzględniają wszystkie osiągnięcia nauki i technologii. Sprawdź aktualne zalecenia ekspertów w zakresie organizacji stanowiska pracy z komputerem!
Czym jest mobbing w pracy? Definicja w kodeksie pracy, prawa pracownika. Zobacz, jak udowodnić mobbing w miejscu pracy!
Nie ma wątpliwości, że mobbing to jeden z najpoważniejszych problemów na rynku pracy. Jego długotrwałe skutki są niezwykle poważne. Zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy, u którego występuje to zjawisko. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy!
Art. 207 KP – o czym mówi ten artykuł Kodeksu pracy?
Pracodawca jest zobligowany do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy realizowanej przez zatrudnionych na terenie zakładu. Więcej informacji na temat znajduje się w art. 207 KP.
Zagrożenia fizyczne – uciążliwe i szkodliwe czynniki w środowisku pracy
Zagrożenia fizyczne stanowią jedną z największych grup czynników szkodliwych i uciążliwych dla pracownika. Mogą oddziaływać na niego w rozmaity sposób w czasie wykonywania zadań. Rolą pracodawcy jest ograniczenie ich uciążliwości na danym stanowisku pracy.
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia – co zawiera? Kto powinien zapoznać się z przepisami?
Bezpieczeństwo żywności oznacza, iż dany produkt spożywczy nie wyrządzi konsumentowi szkody, pod warunkiem że zostanie prawidłowo przygotowany. Co zawiera ustawa o bezpieczeństwa żywności i żywienia? Sprawdź, co warto wiedzieć o przepisach!
Zagrożenie biologiczne – szkodliwe czynniki w miejscu pracy
Zagrożenie biologiczne w miejscu pracy powstaje poprzez szkodliwe oddziaływanie organizmów żywych na pracowników. Może prowadzić do zatrucia, a nawet stałego uszczerbku na zdrowiu. Gdzie najczęściej występują i jak można się przed nimi chronić?
Czego dotyczy art. 226 KP? Jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie oceny ryzyka zawodowego?
Zgodnie z art. 226 KP pracodawca jest zobowiązany do przygotowania sformalizowanej oceny ryzyka zawodowego. Co powinna ona obejmować? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.
Zwolnienie lekarskie pracownika a szkolenie BHP
Każdy pracownik przed podjęciem pracy musi przejść odpowiednie procedury. BHP jest jedną z nich. Co w przypadku, jeśli taka osoba nagle znajdzie się na zwolnieniu lekarskim? Sprawdź, czy możliwe jest wówczas uczestnictwo w BHP.
Wypadek przy pracy-jakie zwolnienie lekarskie obowiązuje?
Wypadek przy pracy jest zdarzeniem nagłym, wywołanym przyczyną zewnętrzną, spowodować uraz lub śmierć i mieć związek z pracą.…
Uczestniczenie w szkoleniach BHP – regulacje prawne
Uczestniczenie w szkoleniach BHP przez pracownika jest bardzo precyzyjnie regulowane przez przepisy Kodeksu pracy. Bez odpowiednich szkoleń dana osoba nie może nawet podjąć pracy. Obowiązki dotyczące szkolenia są jednak także po stronie pracodawcy. Poznaj je!
Czynniki niebezpieczne występujące w środowisku pracy
Czynniki niebezpieczne mogą przyczynić się do narażenia zdrowia pracownika. Tym pojęciem określa się wszystkie czynniki zagrażające mu w dowolny sposób. Poziom zagrożenia i jego źródło można ocenić po przeprowadzeniu badań środowiskowych.
Art. 211 KP. Jakie prawa i obowiązki ma pracownik w świetle prawa pracy?
Niezależnie od rodzaju stanowiska, do ustawowych obowiązków zatrudnionego pracownika należy przestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zagadnienie to zostało uregulowane w ramach art. 211 KP.
Instrukcje BHP i ppoż. dla pracowników. Zasady opracowania i udostępniania instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy
Instrukcje BHP i ppoż. są obowiązkowe w każdym zakładzie pracy. Wynika to wprost z ustawy o kodeksie pracy oraz przepisów aktów wykonawczych. Prawo precyzuje także tryb udostępniania ich pracownikom. Zobacz, jak formalnie formułuje i przekazuje się zasady w miejscu pracy!
Umowa zlecenie a szkolenie BHP – kto zapłaci za kurs i czy jest konieczny?
Umowa zlecenie a szkolenie BHP to zależność, która nie jest tak precyzyjnie określona w przepisach Kodeksu pracy, jak przy umowie o pracę. W wielu przypadkach przepisy wymagają jednak przejścia kursu przez zleceniobiorcę przed rozpoczęciem działania.
Znaki nakazu BHP – charakterystyczne cechy i możliwości wykorzystania
Znaki nakazu BHP należą do znaków informacyjnych i stosowane są we wszystkich obiektach przemysłowych. Wskazują na zachowania pożądane, jakie należy wykonać w danym obszarze. Jak rozpoznać znaki nakazu BHP i o czym mogą informować?
Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Do czego służą, jakie są rodzaje?
W miejscu pracy mogą wystąpić różnego rodzaju zagrożenia. Aby chronić przed nimi pracowników, stosuje się tzw. środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Za bezpieczeństwo podwładnych odpowiada pracodawca. Czym są środki ochrony i co się do nich zalicza? Sprawdź!
Znaki zakazu BHP – charakterystyczne cechy i rozmieszczenie
Znaki zakazu BHP to znaki bezpieczeństwa, które informują o zachowaniu zabronionym w danym miejscu. Mają charakterystyczny wygląd, a także sugestywne piktogramy. Przedstawiamy charakterystykę i standardową lokalizację znaków zakazu BHP.
Skład zespołu powypadkowego – jakie ma obowiązki?
Skład zespołu powypadkowego powoływany jest zawsze po potwierdzeniu informacji o wypadku przy pracy. Musi się w nim znaleźć przedstawiciel pracodawcy i strony społecznej. Kiedy powołuje się taki zespół i kto może do niego należeć? Sprawdź!
Normy dźwigania – dopuszczalne obciążenia w transporcie ręcznym
Normy dźwigania określają dopuszczalne ciężary, jakie może przenosić pracownik. Wartości maksymalne są inne w zależności od płci i wieku, a także charakteru wykonywanej pracy. Sprawdź normy dźwigania obowiązujące dla twojego stanowiska pracy.
Ekwiwalent za odzież roboczą – ile wynosi? Kiedy jest przyznawany i dlaczego?
Ekwiwalent za odzież roboczą stanowi dodatek do pensji pracownika. Jego wartość ma pokryć koszty związane z utrzymaniem w czystości odzieży roboczej. Jak obliczyć ekwiwalent za odzież roboczą i komu przysługuje ten dodatek?
Znaki ewakuacyjne. Jak należy je rozmieścić, by zadbać o pracowników w budynku gospodarczym?
Nawet w dobrze chronionym budynku mogą wystąpić nieprzewidziane, groźne zdarzenia. Rozumie się przez to np. pożar. W takiej sytuacji należy działać bez zbędnej zwłoki, w oparciu o znaki ewakuacyjne. Przeczytaj tekst, by poznać więcej informacji na ten temat.
Wypadek w drodze do pracy i z pracy – kiedy pracownik jest chroniony poza zakładem?
Wypadek w drodze do pracy i z pracy to nagłe zdarzenie, do którego doszło w wyniku niekorzystnego zbiegu okoliczności. Trasa nie musi być najkrótszą możliwą, a nawet dopuszcza się sytuacje, w których jest przerwana. Kiedy można mówić o takim zdarzeniu?