Zagrożenia mechaniczne występujące w środowisku pracy

Zagrożenia mechaniczne to grupa czynników, które mogą prowadzić do bezpośredniego uszkodzenia ciała. Z reguły ich przyczyną jest działanie maszyn i pojazdów. W zależności od warunków i intensywności mogą zagrażać w różnym stopniu.
zagrożenia mechaniczne

Zagrożenia mechaniczne w środowisku pracy z reguły związane są z działaniem i obsługą maszyn. Stanowią one sporą grupę czynników, które mogą doprowadzić do bezpośredniego uszkodzenia ciała. W wielu przypadkach można ich uniknąć, stosując się do ogólnych zasad i założeń BHP. 

Czym są zagrożenia mechaniczne?

Na stanowiskach pracy może występować wiele czynników, które będą generowały niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pracowników. Zagrożenia mechaniczne to jeden z typów zagrożeń fizycznych, które skupiają się na niebezpieczeństwach generowanych przez urządzenia mechaniczne. Pojawiają się niemal w każdej dziedzinie przemysłu, a na niektórych stanowiskach mogą mieć wiele źródeł. 

Zagrożenia mechaniczne znajdą się we wszystkich kategoriach czynników wywołujących niekorzystny wpływ na człowieka. W zależności od skali zagrożenia mogą być uznane za uciążliwe, szkodliwe i niebezpieczne. Często zmiana warunków na stanowisku pracy, a także niektórych zachowań pracownika sprawia, że kategoria zagrożenia ulega zmianie. 

Zagrożenia mechaniczne – rodzaje i występowanie 

O tym typie zagrożeń fizycznych z reguły wspomina się w kontekście pracy fizycznej w przemyśle i transporcie. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do bezpośredniego i pośredniego kontaktu człowieka z maszyną, mogą pojawić się zagrożenia mechaniczne. Są to czynniki bardzo powszechne, dlatego do ich pełniejszej prezentacji warto dokonać podziału na poszczególne rodzaje uszkodzeń. W zależności od sposobu oddziaływania można wyróżnić następujące obrażenia wywołane przez te czynniki:

  • uderzenie;
  • zgniecenie;
  • kłucie i przekłucie;
  • ścieranie;
  • ścięcie;
  • zaplątanie lub wplątanie;
  • poparzenie wyciekiem cieczy.

Często do zagrożeń mechanicznych zaliczane są także drgania i hałas, które mogą doprowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu.  

Zagrożenia mechaniczne – jak im zapobiegać? 

Zagrożenia mechaniczne powinny być zdefiniowane przy okazji prowadzenia badań środowiskowych na stanowisku pracy. Inspektor BHP musi zwrócić uwagę na wszystkie czynniki, a szczególnie mogące być niebezpieczne i uciążliwe. Następnie pracodawca powinien w miarę możliwości wprowadzić środki mogące uchronić pracownika przed ich działaniem. Będzie to między innymi system zabezpieczeń, osłon, odzież BHP, a także wygrodzenie stref niebezpiecznych. 

Zobacz także:  Co to jest ryzyko zawodowe? BHP a ocena ryzyka zawodowego

Zagrożenia mechaniczne wcale nie muszą być szkodliwe dla pracownika. Wystarczy, że będą dobrze zdefiniowane, zabezpieczone i oznakowane, a pracownicy i pracodawca będą stosować się do zaleceń BHP.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę bhp

Kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę BHP? Przepisy BHP

Następny artykuł
art 237 kp

Wypadki przy pracy oraz chorobowe, czyli art. 237 KP

Zobacz też