Zwolnienie lekarskie pracownika a szkolenie BHP

Każdy pracownik przed podjęciem pracy musi przejść odpowiednie procedury. BHP jest jedną z nich. Co w przypadku, jeśli taka osoba nagle znajdzie się na zwolnieniu lekarskim? Sprawdź, czy możliwe jest wówczas uczestnictwo w BHP.
BHP a zwolnienie lekarskie

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z infobhp.pl

Prawa i obowiązki pracownika (i pracodawcy) są zawarte w Kodeksie pracy. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na dane stanowisko lub chcąca kontynuować pracę musi pamiętać o szkoleniu BHP. Tak naprawdę to pracodawca musi dopilnować, aby czynność ta została wykonana. Nie ma bowiem możliwości rozpoczęcia pracy bez znajomości BHP, tak samo jest w przypadku badań lekarskich. W naszym artykule odpowiemy na najczęściej nurtujące pytanie – kiedy szkolenie zostanie przeprowadzone w przypadku, gdy pracownik jest na L4.

Co to jest zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem stwierdzającym niezdolność do pracy o charakterze czasowym. W związku z nim pracownik nie ma żadnego obowiązku świadczenia zadań na rzecz pracodawcy w tym czasie. L4 przyjmuje obecnie formę tylko elektroniczną – co ciekawe, na specjalną prośbę chorego, może zostać wydrukowane. Widnieje tuż po wystawieniu w specjalnym serwisie ZUS. 

W jaki sposób można otrzymać L4?

Zwolnienie lekarskie można obecnie otrzymać w dwojaki sposób. Standardowo na wizycie w gabinecie lekarskim – ta forma cieszy się nadal największą popularnością, co jest bardzo zrozumiałe. Wiele schorzeń tego wymaga. Kolejną opcją jest L4 online. Oczywiście nikt nie wystawi go bezpodstawnie. Specjalista przeprowadza konsultację w formie telefonicznej lub za pomocą kamery, często prosi również o wyniki. To dobry sposób np. dla pacjentów cierpiących na depresję, którzy muszą przedłużyć swoje L4, ponieważ nadal nie czują się dobrze.

L4 – zalecenia inne dla każdego pracownika?

Każde zwolnienie lekarskie będzie inne, ponieważ jest bardzo indywidualną kwestią. Bez względu na to obowiązkiem pracownika, jest jego należyte przestrzeganie. Nie wolno dopuszczać się działań, które zostałyby uznane te na niekorzyść pracodawcy i tym samym opóźniły powrót do pracy. W L4 można znaleźć informacje o kodach choroby – spokojnie, nie ujawniają szczegółów. Są pomocne m.in. do naliczania wynagrodzenia przez księgowość. Innymi oznaczeniami są zalecenia lekarskie o numerach:

  • 1 – oznacza nakaz bezwzględnego pozostawania w domu oraz w łóżku (tzw. L4 leżące);
  • 2 – ma nieco łagodniejszy charakter, nie trzeba na nim leżeć i w sytuacjach ważnych można opuścić miejsce zamieszkania.
Zobacz także:  Wypadek przy pracy-jakie zwolnienie lekarskie obowiązuje?

BHP – podstawowe szkolenie dla pracownika

BHP to skrót od Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Termin ten określa obszerny zbiór zasad dla każdego z zawodów. Jego celem jest praca wykonywana w sposób bezpieczny i higieniczny. Są tam również zawarte informacje niezbędne dla pracodawcy. On także musi zadbać o to, aby zapewnić właściwe warunki do wykonywania obowiązków pracowniczych. Każda osoba musi przystąpić do takiego szkolenia przed podjęciem nowego zatrudnienia, ale także odbywać szkolenia okresowe. Nie ma możliwości podjęcia pracy bez zaświadczenia o jego odbyciu. W razie kontroli pracodawca miałby bardzo nieprzyjemne konsekwencje. 

BHP w czasie zwolnienia lekarskiego – co oznacza?

Pracownik, u którego stwierdzono czasową niezdolność do pracy, nie może świadczyć usług na rzecz pracodawcy i wykonywać jego poleceń dotyczących swojego stanowiska. Szkolenie BHP jest procedurą wewnętrzną danej firmy. Oznacza to, że osobie na L4 nie wolno brać w nim udziału. Co w przypadku, jeśli termin BHP mija w czasie choroby? Można być spokojnym. Każdy pracodawca zobowiązany jest zorganizować szkolenie BHP specjalnie dla osoby powracającej ze zwolnienia, w pierwszym dniu tuż po powrocie.

Szkolenia BHP to obowiązek pracodawcy i pracownika. Zwolnienie lekarskie, bez względu na to, skąd pochodzi, może nieco skomplikować sytuację, jednak nie przyczynia się do poważnych konsekwencji. Można je odbyć tuż po powrocie do pracy.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wypadek przy pracy

Kiedy zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy? Poznaj definicje zdarzenia, obowiązki pracodawcy oraz działania, które należy podjąć!

Następny artykuł
szkolenie bhp ile trwa

Szkolenie BHP – ile trwa szkolenie BHP wstępne i okresowe?